کاربرد فیلتر هوا در صنایع اچ وی ای سی

10 / 10
از 1 کاربر

کاربرد فیلتر هوا در صنایع اچ وی ای سی

فیلتر هوا از جمله وسایلی است که برای تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرد. از فیلتر هوا در صنایع مختلف استفاده می شود. از جمله کاربردهای فیلتر هوا ، در صنایع HVEC و در خودرو ها می باشد. در مورد فیلتر هوا در خوردو ها که معمولا از نوع فیلتر هوا کاغذی هستند، به طور مفصل در مقالات قبلی توضیحاتی را ارائه دادیم. در این مقاله بیشتر، اطلاعاتی را در زمینه کاربرد فیلتر هوا در صنایع اچ وی ای سی بیان خواهیم کرد.

این نوع فیلتر هوا که در صنایع مذکور مورد استفاده قرار می گیرند، از نظر بازدهی های متنوعی که دارند، به چهار دسته تقسیم می شوند. چهار طبقه بندی فیلتر هوا در صنایع اچ وی ای سی به شرح زیر است:

فیلتر هوا با بازدهی پایین یکی از طبقات فیلتر هوا در صنایع HVEC است که قادر به جذب ذرات تا 50 میکرون می باشد. از نظر جنس ، این دسته از انواع فیلتر هوا از جنس های متنوعی نظیر فایبر گلاس، پشم شیشه و یا تاکیفایر تولید شده است. این فیلتر هوا در اغلب موارد به عنوان پیش فیلتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع فیلتر هوا دارای یک عیب می باشد که آن جداشدن تدریجی قطعات آن از بستر فیلتر می باشد. این امر موجب کاهش شدید بازدهی فیلتر می شود.

دسته ای دیگر ، فیلتر هوا با بازدهی متوسط است که قادر به جذب ذرات با اندازه بین 5 تا 10 میکرون است که از جنس پلی استر و یا الیاف کتان-پلی استر می باشد. این نوع فیلتر که معمولا به صورت چیندار است. چیندار بودن این فیلتر ، سطح بیشتری برای جداسازی ذرات ایجاد می کند و در عین حال موجب مقاومت در برابر جریان هوا و در نتیجه افزایش افت فشار می شود. بازده این نوع فیلتر هوا حداکثر تا 30 درصد می باشد.

فیلتر هوا با بازدهی بالا ، یک دسته دیگر از انواع فیلتر هوا مورد استفاده در صنایع اچ وی ای سی است که می تواند ذرات تا 3 میکرون را جذب نماید. بازده این نوع فیلتر بین 30 تا 98 درصد می باشد. برخی از انواع فیلتر هوا که در این دسته قرار می گیرند غبارتند از فیلتر کیسه ای ، فیلتر هوا با بستر صلب و فیلتر با صفحات داخلی حلقوی.

فیلتر هوا با بازدهی بسیار بالا، آخرین نوع فیلتر در این طبقه بندی است. این نوع فیلتر هوا دارای کاربردها و استفاده های خاص هستند که به عنوان برخی از آنها می توان به مواردی همچون استفاده از این فیلتر هوا در بیمارستان ها به ویژه اتاق عمل ، استفاده در آزمیشگاه ها و اتاق های تمیز صنعتی اشاره کرد. قدرت جذب این نوع فیلتر تا 12 میکرون است و بازدهی آنها 99/9999 می باشد. برخی از نمونه های این نوع فیلتر هوا عبارتند از فیلتر هوا هپا و فیلتر اولپا.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :