عملکرد فیلتر هوا هپا

10 / 10
از 1 کاربر

عملکرد فیلتر هوا هپا

فیلتر هوا وسیله ای برای تصفیه هوا و به دام انداختن ذرات موجود در هوا است که موجب آلودگی هوا م شود. فیلتر هوا دارای انواع مختلف با کاربرد های متفاوت است. برخی از انواع فیلتر هوا عبارتند از: فیلتر هوا کاغذی ، فیلتر هوا هپا، فیلتر هوا یونی، فیلتر هوا کربنی و غیره. در هنگام خرید فیلتر هوا باید بسته به نیاز خود فیلتر هوا مناسب را تهیه کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد عملکرد فیلتر هوا هپا توضیح دهیم.

فیلتر هوا هپا، ترکیبی از یک حصیر با الیاف مرتب شده به صورت تصادفی هستند. الیاف معمولا از پشم شیشه تشکیل شده اند و دارای قطر بین 0.5 و 2.0 میکرومتر هستند. عوامل موثر بر عملکرد این نوع فیلتر هوا عبارتند از : قطر الیاف، ضخامت فیلتر و شتاب سطح. فضای هوا بین الیاف فیلتر هوا هپا معمولا بیشتر از 0.3 میکرومتر هستند. برخلاف فیلتر های غشایی، فیلتر هوا هپا برای هدف قرار دادن آلاینده و ذرات بسیار کوچک طراحی شده اند. این ذرات در طی سه مکانیسم زیر به دام می افتند:

  • حائل شدن: جایی که ذرات در یک خط در هوا جریان دارند به داخل یک شعاع الیاف وارد شده و به آن می چسبند.
  • فشردن: جایی که ذرات بزرگتر قادر به عبور از الیاف نیستند و در نتیجه به اجبار در یکی از آنها گیر می افتند. این اثر با کاهش فاصله بین الیاف و سرعت بیشر جریان هوا، افزایش می یابد.
  • انتشار: یک مکانیسم افزایشی است که نتیجه برخورد مولکول های گاز به ویژه ذرات کوچکتر از 0.1 میکرومتر قطر است.

انتشار غالبا د ر ذرات با کمتر از قطر 0.1 میکرومتر رخ می دهد. حائل شدن و به دام انداختن در ذرات با اندازه بیش از 0.4 میکرومتر اتفاق می افتند. در این میان، نزدیک ترین اندازه ذرات نفوذپذیر (MPPS) معادل 0.3 میکرومتر است که در این ذرات هر دو مکانیسم حائل شدن و به دام انداختن نسبتا نا کارآمد هستند. زیرا این ضعیف ترین نقطه عملکرد فیلتر هوا است. فیلتر هوا هپا از این مشخصات برای طبقه بندی فیلتر هوا استفاده می کند. در نهایت توجه به این نکه مهم است که طراحی فیلتر هوا هپا برای به دام انداختن ذرات بسیار کوچک بسیار موثر است اما از آنها نمی توان به عنوان یک فیلتر در برابر مولکول های گاز و بو استفاده کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :